Vlčí svět - www.vlci.info

Texty - Historie vlků

ŽánrOstatní
AutorAsciiWolf
Zveřejněno4.8.11 14:09

10 zajímavých historických faktů o vlcích.

1. Nejstarší kresby vlků jsou v jeskyních v jižní Evropě, datovány od doby cca. 20 000 př. n.l.
2. Vlci se vyvinuli ze starodávného zvířete, zvaného Mesocyon, které žilo zhruba před 35 milióny let. Bylo to malé zvíře, podobné psům, s krátkýma nohama a dlouhým tělem. Stejně jako vlk, mohlo žít ve smečkách.
3. Řecký bůh Apollo je někdy nazýván Apollo Lykios, vlk-Apollo, a byl spojován s větrem a sluncem. V Aténách, zemi obklopující chrám Apolla, se stal známý jako Lyceum, nebo "vlčí kůže".
4. Ve starém Římě se neplodné ženy účastnily římského festivalu Lupercalia, (pojmenovaný po legendární mateřské jeskyni Romula a Rema) v naději, že se stanou plodné.
5. Vlci byli kdysi nejrozšířenějšími, na zemi žijícími, predátory, jaké kdy svět viděl. Jediné místa, kde se jim nedařilo, byly pravé pouště a deštné pralesy. Dire vlci (Canis dirus) byli prehistoričtí vlci, kteří žili v Severní Americe asi před dvěma miliony lety. Lovili kořist tak velkou, jako byli například mamuti. Populace vlků v Severní Americe činila v roce 1600 cca. 2 miliony.
6. V 17. století bylo Irsko nazýváno "Vlčí země", jelikož zde žil obrovský počet vlků. Lov vlků byl oblíbeným sportem mezi šlechtou, která používala Irské vlkodavy, kteří předběhli a zabili vlky. Nejstarší záznam o Irských vlkodavech pochází z římské doby, rok 391 n.l. V roce 1770 byl zabit poslední irský vlk.
7. Přibližně v roce 800 založil Charlemagne speciální vojenskou skupinu, určenou k lovu vlků, zvanou Louveterie, která zůstala aktivní až do roku 1789. V roce 1814 byla znovu obnovena a poslední francouzský vlk byl zabit v roce 1927.
8. V roce 1500 byl zabit poslední vlk v Anglii. Britský král Edgar uložil ve Wales roční daň ve výši 300 vlčích kůží. Waleská vlčí populace byla poté rychle vyhubena.
9. Když Evropané přišli do Severní Ameriky, vlci se stali nejvíce lovenou zvěří v americké historii a počátkem dvacátého století byli téměř vyhubeni. Mezi roky 1883 až 1918 bylo, díky peněžním odměnám za ulovené vlky, v Montaně zabito více, než 8000 vlků.
10. V roce 1772 byl zabit poslední vlk v Dánsku.

Z anglického originálu přeložil AsciiWolf.

Komentáře k textu

V tématu nejsou žádné příspěvky

Nový komentář