Vlčí svět - www.vlci.info

Diskusní fórum - vlci roztrhali zaměstnankyni zoo

Re: vlci roztrhali zaměstnankyni zoo

Napsal Wolf Loner 18.6.12 09:35

Nám jsou důvody možná neznámé, vlkům známé budou a musely to být důvody opravdu zásadní. Jsem přesvědčen, že chyba je lidská a bude to něco, co si na první pohled zatím neuvědomujeme. Předpokládám, že stejně jako v jiných ZOO bylo v Kolmardenu "převlkováno" - tj. více vlků na malou plochu výběhu, kdy dochází k situacím, že např. omega-vlk už nemůže dodržet dostatečně "uctivou" vzdálenost, jaká by příslušela jeho poníženému postavení. Tím dochází k tichému napětí, které může být umocněno ještě tím, je-li většina vlků v postpubertálním, nejaktivnějším věku. Pak stačí, aby se ošetřovatelka, aniž by si to uvědomila, navoněla novou voňavkou, yvměnila brýle či účes. Vlci se primárně řídí čichem a sluchem, zrak je až na třetím místě. Pro ně to pojednou mohla být zcela cize páchnoucí osoba, sice vzhledově trošku podobná jejich staré známé ošetřovatelce, ale přesto jiná. Dobře se bavím, když sleduji, s jakým údivem pozorují mí psi, když si před nimi převlékám tričko nebo montérky a jdou si čichnout, jestli jsem to ještě já. "To jsou kouzla, páneček už zase mění kožich", myslí si. Jak reagují na změnu oblečení či účesu ošetřovatele vlci? Nevíme ani jaké vlčí představy budí lidsky příjemné voňavky. V jejich řeči ten parfém může mít zcela opačný význam. Navíc silný pach = dominantní zvíře. Dominantní zvíře, které nám leze do teritoria. Ošetřovatelka i přes bázlivou reakci vlků nejspíš odhodlaně vstoupila do výběhu, aby je uchlácholila. Ti ucouvli, ale útěková vzdálenost nebyla dostatečná. Výběh je pro vlky v zajetí jediným místem, které znají a kterému věří. Je to jejich poslední místo obrany, jejich jediné útočiště. Když se jim něco nebezpečného děje, vždy utíkají do výběhu, ne z něj ven do neznámého volného prostoru, jak si mnozí myslí. A v situaci, když už nejde utéci se musí bojovat...
Nevíme ani, zda se to odehrálo v době standardní údržby nebo mimo dobu údržby. Vlci jsou rutinéři, pokud se děje něco v jinou dobu než jsou zvyklí, je to přinejmenším vždy důvod k určité nejistotě, obavám a nervozitě. Nejvyšší nervozita nastává o víkendech, kdy bylo v ZOO návštěvnicky nejrušněji a nejvíce rušivých podnětů. Úmrtí vlků ze ZOO u nás, o kterých mám informace, se odehrály buď o víkendu nebo těsně po něm. Možná je to jen náhoda, nicméně v jednom ze dvou čerstvých letošních případů to skončilo smrtelným zraněním omega-vlka. Vlka, který je usmiřujícím prvkem smečky, klaunem i hromosvodem na kterém se nervozita vybíjí.
Nevíme a asi se nikdy nedozvíme, zda se ošetřovatelka nesnažila neuváženě rozehnat nějakou takovou šarvátku. Nevíme ani, zda nebylo jednání ošetřovatelky ovlivněné např. alkoholem, ani jak reagovali vlci na ošetřovatelku v době její menstruace a pod.

Jsem však přesvědčen, že spoustu nejasností, nejen ve Švédsku, ale v kterékoli jiné ZOO, by vyřešila webová kamera. Není to tak drahá věc, aby si ji kdekterá ZOO nemohla dovolit. Pomohla by zjistit chování zvířat, přitáhnout návštěvníky i případné sponzory a naopak včasným odhalením sporů či nervozity včas eliminovat možné spory ve smečce a v krajním případě pomoci zanalyzovat tragické události (ať už nejasná umrtí zvířat, či napadení personálu).

vlci roztrhali zaměstnankyni zoo

Napsal huskoun 18.6.12 08:00

Velmi nešťastná událost ke které došlo z neznámích důvodů...každopádně jim to nelze mít za zlé: www.novinky.cz/zahra...

Nový komentář

Příspěvky porušující zákony ČR, příspěvky vulgární nebo přesahující hranice slušného chování či nesouvisející s tématem budou smazány