Vlčí svět - www.vlci.info

Diskusní fórum - Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Re: Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal Josef 22.7.12 19:25

Tak jsem se na to díval:
V biotopu, kde se Canis Lupus Arctos vyskytuje (ostrovy severně od Kanady a severní pobřeží Grónska) se pohybuje průměrná roční teplota od -14 do -20°C. Jestliže je v oblasti výskytu arktického vlka průměrná teplota pod nulou, současně to znamená, že pod povrchem je věčně zmrzlá půda, tzv. permafrost, ve kterém nemůže vlk hrabat doupata, ale musí se spokojit s už existujícími přírodními úkryty, např. puklinami a jeskyněmi ve skále, které nemůže dodatečně upravovat. Přes léto se v oblasti oteplí a červencové teploty se mohou vyšplhat v průměrtu na +5 až +9°C. V tomto období dochází k tání a v krajině se vyskytuje tekoucí voda nebo jezírka. Naopak v zimě teplota výrazně klesá, veškerá voda zmrzne, pokud chce vlk uhasit žízeň, musí žrát sníh, což ho však připravuje o spoustu tělesné energie. Průměrná lednová telota za polárním kruhem (respektive blízko osumdesáté rovnoběžky, kde je pomyslný střed výskytu polárnáích vlků) je od -30 do -40°C, ale extrémní minima polární noci mohou krátkodobě klesat až na -78°C a ještě se to násobí větrem. I tuto teplotu musí arktický vlk přežít. Samozřejmě aktivita smečky se při takovém mrazu omezuje pouze na nejnutnější věci. Je potřeba také dodat, že v těchto krajích je poměrně málo srážek. Konkrétně na Ellsemerově ostrově (kde prováděl výzkum i Dr.D.Mech), toho nasněží nejméně. Průměrné roční strážky se pohybují jen okolo 75mm, jinde v arktickém pásmu je to více, ale málo kdy to přesahuje 250mm.

Pro srovnání - představte si téhož arktického vlka, ale pro změnu u nás v ZOO. Naše "česká" průměrná teplota je někde okolo +9,7°C, permafrost tu nemáme a tak si u nás bílý vlk v měkké půdě klidně hrabe nory (kdepak se to asi naučil, když z domoviny to nezná). V létě tady máme pařáky k +38°C a také je po vylínání docela obstojně snáší. Dokonce si musel zvyknout, že je tu oproti jeho vlasti podstatně "mokřeji". U nás v České republice je totiž roční průměrné množství srážek v rozsahu od 400 do 700mm. Vlkům navíc mnohem častěji do kožichu prší, než sněží a to není zrovna příjemné. Ale i přes tyhle všechny odlišnosti klimatu se u nás arktickým vlkům daří, jak o tom svědčí mnohé úspěšné vrhy. Jak je vidět, vlci jsou velmi přizpůsobivá zvířata.

Re: Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal Josef 15.6.12 07:05

Jestli se k tomu dostanu, zkusím se podívat, kolik °C Dr. Mech uvádí.
Nicméně přírodu nejde spoutat jen do takto zjednodušených čísel. Není to jen o teplotě, ale o souvislostech. Víc než deset let jsem musheřil s haskáči a zažili jsme dost výprav pod širým nebem (byť by to bylo jen v rámci Českých a Moravských "velehor"). Můj osobní poznatek je, že "mráz" a "mráz" může být úplně odlišný i při stejné hodnotě na teploměru. Velmi rozhoduje vítr, viz.:
faunanet.sweb.cz/psi...
A také vlhkost vzduchu. Samotný kožich izoluje dobře, je poměrně málo míst na těle, kudy dobře osrstěný vlk nebo pes ztrácí teplo. Na kůži si svou telotu udrží, viz:
faunanet.sweb.cz/psi...
V Arktidě je naštěstí vlhkost poměrně malá a tak vlčí nebo psí kožich s hustou podsadou izoluje výborně, protože se "nezapaří". Navíc při odpočinku zvíře teplem šetří, když se zahrabe nebo nechá zafoukat. Sníh je výborný tepelný izolant. Zkuste si postavit iglů nebo přespat v záhrabu a uvidíte. Sníh, to je jako peřina či polystirén. Proto vlk pod sněhem nebojuje s mrazem třeba -60°C, ale jen s rozdílem teploty mezi svým tělem a teplotou sněhu, která na něm leží. Sníh si vlk ležením ohřeje, což může znít divně, ale je to tak. Sice ho neohřeje nad nulu ( to by sníh zvlhl), ale může si tento sníh vlastní tělesnou telotou "zahřát" z -60°C třeba na -35°C a to už je úplně jiná tepelná pohoda. Funguje to samozřejmě i v českých podmínkách. Ale tady je obecně ten problém, že v ČR máme většinou v zimě vysokou vlhkost vzduchu. Potom náš "český" mráz třeba jen -6°C subjektivně studí stejně nepříjemně jako suchý aljašský mráz -18°C a v tu ránu jsou čísla o teplotě k ničemu. Pokud suchý, lehký, přemrzlý prašan zafouká třeba i poměrně choulostivého německého ovčáka deseticentimetrovou vrstvou, bez problémů přespí v závětří při -28°C. Když mu sáhnete do kožichu, bude tam mít krásně teploučko. Pokud ho ale chudáka necháte venku, když bude vlhko a foukat vítr, vůbec nepomůže, bude-li venkovní teplota jen -1°C. Témuž psovi bude mnohem větší zima, protože bude navlhlý, kožich nebude izolovat a bude mnoho tělesného tepla ztrácet.

Re: Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal huskoun 14.6.12 12:38

tu jedimě objednat běžně ji neseženeš...

Re: Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal Haimi e-mail (web) 14.6.12 10:49

Knihu jsem nečetla, i když bych velmi chtěla. Bohužel ji v knihovně nemají.

Re: Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal huskoun 14.6.12 10:21

Zkus knížku od D.Mecha..(pokud jsi nečetla)

Polární vlk - v jaké teplotě přežívá?

Napsal Haimi e-mail (web) 14.6.12 09:24

Potřebovala bych si ujasnit, v jakých teplotách přežívá polární vlk v Arktidě. Článek zde tvrdí, že to může být až -70°C. Na Wikipedii je psáno, že teplota na jihu Arktidy se pohybuje kolem 3°C, střední Arktidy -40°C a to v zimě (leden). Rekordní teplota je přitom oproti zde uvedeným informacím "pouhých" cca -60°C. Ocenila bych nějakou přesnější informaci. Budu ráda za odpovědi, předem děkuji.

Nový komentář

Příspěvky porušující zákony ČR, příspěvky vulgární nebo přesahující hranice slušného chování či nesouvisející s tématem budou smazány